5 Temmuz 2010

Yola Çıkmanın Zamanı


"Her yolculuk aslında içe yapılan bir yolculuktur."
Son dönemde çok popüler olmuş kavram Kendini Tanıma. Aslında son dönem insanların yalnızlıklarını, huzursuzluklarını gören vahşi kapitalist ve zeki beyinler moda(!) yaratarak kişisel gelişim adı altında yüzyıllardan beri varlığını sürdüren Buda'nın Konfiçyus'un, Yunus Emre'nin, Mevlana'nın fikirlerini cilalayıp parlatıp bir meta olarak insanlığa sundular. Haa bu fikirlerin bu kadar ortada olması kötü mü? belki ama çok da iyi mi şüphelerim var. Çünkü biraz da kuşkucu ve rahatsız tarzımdan dolayı birşeyi sulandırmanın en iyi yolunun onunla ilgili merak duygusunu ortadan kaldırmak olduğunu düşündüğüm için bu felsefenin de suyunu çıkaracaklar.
"Çok şey  bilmene gerek yok Haddini Bil Yeter!"(1)
Kendini tanı, istediklerinin farkında ol, ne kadar da kulağa hoş geliyor. Halbuki belki de insanoğlunun en güç sınavı..Bir bile bilse bir göl bile 70 milyon yılda oluşurken en uzun insan ömürünün ortalama 70 yıl olduğunu.. Ama mümkün mü öyle bir Ego(-ya)lara sahibiz ki bizden başkasını başka bir şeyi bile göremiyoruz. Ego ile ilgili daha çok şeyler yazmayı planlıyorum. Birçok problemin nedeninin O olduğunu düşünüyorum. Paylaşacağım. 
Konudan sapmamak ve bir merhabayı bu kadar uzatmamak için "Öz"' e geliyorum.

ÖZ: Kendimi Tanıma ya da tanıdığımı düşündüğüm Ben ile konuşabilmek için böyle bir blog oluşturdum. Artık Yola Çıkmanın Zamanı gelmişti.

İnisiye H.

(1) Mevlana

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır.

1 yorum:

JuVeNiL dedi ki...

bence de çoktan zamanı gelmişti! "hoşgeldiniz"